Pozitif Enerji Yaymanın Sırları

Koçluk eğitimlerine başladığımız ilk gün, ilk ders saatinde henüz birbirimizin ismini bile öğrenmemişken yaptığımız bir uygulama vardı: “Zirve Deneyimi”. Herkesin yanındaki kişiye dönerek kendini çok iyi hissettiği, zirvede olduğunu düşündüğü bir anını anlatması istendi. Ben de koçluk görüşmelerime genellikle bu uygulama ile başlarım. Hayatta bize anlam katan değerlerimizi tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Herkesin mutlaka kendini çok iyi hissettiği pek çok anısı vardır. Ve zirve anıları anlatılırken herkes pozitif bir tutum içindedir. Mutludur, kendisiyle gurur duymaktadır, çünkü bu iki değer her insan için olmazsa olmaz değerler. Bizi besleyen en önemli faktörler. Bunlara eşlik eden başlıca şey ise pozitif tutumdur.

Kendimizle ve çevremizdeki insanlarla iletişim kurarken yaydığımız enerji çok önemlidir. Hiç kimse olumsuz, huysuz, sürekli şikayet eden birisiyle zaman geçirmek istemez. İş ilişkilerinde de kişisel ilişkilerde de pozitif olmak bize daima kazandırır.  İşte  buna yardımcı olacak birkaç ufak ipucu;

1. Gülümseyin: pozitif enerjiGülmek sizi ve çevrenizdekileri pozitif bir ruh haline sokar. Kötü   hissediyor bile olsanız 30 saniyeliğine de olsa gülümsemeyi deneyin ve yaratacağı   farkı görün.

2. Bunalım şarkılar dinlemeyin: Dinlediğimiz müzik ruhsal durumumuz üzerinde son derece etkilidir. Sizi depresifleştiren, bol acılı, bunalım şarkılar yerine canlandıran, mutlu eden şarkılar tercih edin. Bu şarkıları çevrenizle de paylaşın.

3. Sarılın: Sarılmak da gülmek gibi basit ama etkisi büyük sihirli davranışlardandır. Yakınlık ve samimiyet derecesine göre sarılmaktan, kucaklaşmaktan çekinmeyin.

4. Dinleyin: Bazen yardım falan değildir karşınızdaki kişinin istediği… Sadece konuşmaya ve birilerinin kendisini dinlemesine ihtiyacı vardır. Bu tür durumlarda yargılamadan ve sorgulamadan sadece dinleyin.

5. Cesaretlendirin: Dünyada cesaret kırıcı yeterince şey var zaten. Haberler, gazeteler, konu-komşu, eş-dost kötü haberler verip durmuyorlar mı? Yüksek potansiyeli olan çok kişi, sırf cesaret kırıcı şeylerden dolayı başarısızlığa uğramakta. Bu nedenle çevrenizdeki kişilere destek olun, cesaretlerini kırmayın, hayallerine saygı duyun.

6. İltifatlarınız samimi olsun: İltifat ve komplimanlarınızda içten olun, abartıya kaçmayın. Kişinin görünümü ya da herkesçe bilinen özellikleri yerine pek bilinmeyen yönlerini öğrenin. Onun için değerli olan kişisel özelliklerine önem verin. Mesela pozitif tutumlu oluşuna. İltifat edecekseniz bunun hakkında güzel şeyler söyleyerek takdirinizi sunun.

7. Hızlı ve pratik çözümler getirin: Bazen karşınızdaki kişinin cesarete değil de pratik çözüm yollarına ihtiyacı vardır. Bir kağıt mendil, bir bardak su ya da serinlemek için bir yelpaze olabilir ihtiyacı… Belki de arabadan inerken dengesini yitirmemek için elinizi tutmak istiyor. Bu tür pratik yardımlarda uyanık ve istekli olun.

8. Perspektifinizi paylaşın: Bazen pireyi deve yaparız. Bazen de ciddi konuları hafife alırız. Karşınızdaki kişinin bu hataya düştüğünü görürseniz kendi görüşünüzü paylaşın. Böylece muhatabınızın kendisini çok üzen durumun aslında gülüp geçilecek bir şey olduğunu görmesini sağlarsınız.

9. Pozitif duygular geliştirin: Duygular bulaşıcıdır. Pozitif düşünceyi bulaştırmak için de pozitif ve iyimser yaklaşım geliştirin. Gülümsemek yanında yaşama değer verin, olumlu hatıralarınızı hatırlayın, gündeminizde onlar olsun. Böylece pozitif duygu ve düşünceye doğru sıçrayış gerçekleştirirsiniz.

10. Küçük nezaket kurallarını es geçmeyin: Kapıdan içeri girerken önceliği yanınızdaki kişiye verin, çerez, bisküvi gibi şeyler yiyorsanız ikram edin, otobüste yaşlı ya da ihtiyaç halinde olanlara yer verin, kapıdan geçtikten sonra hemen ardınızda birinin olduğunu fark ederseniz kapıyı tutun (hızla içeri dalıp kapının yüzüne kapanmasını önleyin). Bunlar küçük ama ince şeylerdir; dikkat ettiğiniz takdirde nezaketinizle muhatabınızı memnun etmekle kalmaz, büyülersiniz.

11. Pozitifi başkalarına bulaştırın: Bir arkadaşınız size pozitif bir şey söyledi ya da böyle bir eylemde bulunduysa size geçen bu pozitif ruh halini siz de başkalarına bulaştırın. Güzel bir şey söyleyin, bir jest yapın ki pozitif zincir hızla büyüsün çevrenizde.

Sevgiyle ilerleyin…

Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Danışman
gulay@gulaygurkan.com

Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Copy link
Powered by Social Snap
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close