Egosu Şişik Müdürle Başetmek – 2

İş ortamında her çeşit insanla karşılaşır, sokakta selam vermeyeceğiniz insanlarla çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Dengenizi bozan ve belki de sizi sağlıksız bir kişi olmanın eşiğine getiren bu insanlar hele de amiriniz konumundaysa durum buzun üzerinde yürümekten farksızdır.

Nasıl ki bizi hasta ve mutsuz eden çeşit çeşit virüs varsa, iş yerindeki zor insanlar da tek tip değiller ve bu konuda etkili tek bir antibiyotik yok. Eğer mücadele edecekseniz bilinçli ve kararlı davranmak durumundasınız.

Öncelikle sorun yaşadığınız amirin sizinle gerçekten kişisel bir sorunu var mı, yoksa siz mi herşeyi üzerinize alınıyorsunuz? Herkese karşı mı böyle davranıyor, sadece sizi mi hedef alıyor? Bu konuyu samimi olarak tahlil ederseniz işin önemli bir bölümünü halletmiş olursunuz.

Bir önceki yazımda kendi bilinçlilik durumunuzu başka bir deyişle farkındalığınızı arttırmanızın öneminden bahsetmiştim. Sadece zor patrona karşı değil, hayatta karşılaşacağınız her olaya karşı bilinçli bir farkındalıkla davrandığınız sürece bilinçaltınızın kontrolünüz dışındaki tanımlamalarıyla değil, farkındalığınızın size kazandıracağı gerçek durumlarla yüzleşirsiniz.

Egosu şişik bir amirden bahsediyorsak sizi hedef almış değildir. Genel anlamda egosunun, çevresinden kendisine yansıyan davranışlarla beslenmeye ihtiyacı vardır. Onaylandığı zaman güven dolu ve mutlu hisseder kendisini. Tüm çabası bu dünyada değerli, anlamlı ve meşru bir varlık olduğunu diğer insanlara tasdik ettirmektir. Bunun için tuzaklar kurar ve bunlara düşmenizi ister, böylece kontrolü ele alır.

Bunu sağlayabilmek için de çevresini manipüle eder, diğer bir deyişle kışkırtır. Siz farkına varmadan aslında onun ihtiyaç duyduğu davranış biçimini ona sergilemektesinizdir. İlişkide aktif taraf değil, pasif tarafsınızdır. Yani karşıdan gelen etkiye göre tepki vermektesinizdir. Olayları yöneten değil, yönetilensinizdir.

Farkında olun.

Konu her ne olursa olsun, onun egosunu besleyecek tepkiyi doğru teşhis edin ve ona beklediği tepkiyi vermeyin. Oyunu oynamayı reddedin, manipüle edilmeyi reddedin, kontrolü bırakmayı ve tepkisel olmayı reddedin. Eğer siz oyunu oynamayı ve bir baş belası olmayı reddederseniz, ona egosunu besleyen ödülü vermemiş olacaksınız.

Kötü davranışlarını görmezlikten gelin. Mesela bağırmaya başladığında kendinize hakim olamayıp ağlamak ya da istediği/emrettiği şeyi derhal yapmak büyük bir hata olur. Çünkü davranışının doğru olduğunu ona ispatlamış, onu ödüllendirmiş olursunuz. O da aynı şeyleri yapmayı sürdürecektir. Poker surat diye tabir edilen ifadesiz bir suratla, bir süre mermer gibi öylece durun. Bariz aldırmazlığınız onun ateşini söndürecektir. Artık sessizliğin sağlandığı doğru zamanı yakaladığınızda konuşmaya kaldığınız yerden, sükûnet içinde devam edin.

Orada durup tepki göstermemek için gereken irade gücüne sahipseniz, bir süre sonra bu insanlar hızla sizden uzaklaşacaklardır ve oyunlarını oynayacakları bir başkasını bulacaklardır. Dikkatlerini kendilerine döndürmek zorunda kalacaklardır ve bu da onların istediği en son şeydir. İnançlarınızın cesaretine sahip olun ve yolunuza devam edin.

Ancak bunu yaparken dikkat edin. Aldırış etmemek sizi de pasif-agresif bir ruh haline sokabilir. Amirinizin sizi kızdıran davranışlarına aldırmadığınızı iddia edersiniz, hatta çevrenizi, daha da kötüsü kendinizi buna inandırırsınız. Oysa içinizde bir volkanın biriktirmekte olduğunuzu farketmezsiniz bile. Hiç olmadık bir yerde, belki incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebeple kontrol edemediğiniz öfkeniz patlar ve bu sizi haklıyken haksız duruma düşürür.

Kızdığınız bir şey yaşadığınızda kendinize şunu sorun: bu davranış beni neden rahatsız etti? Benim özbenliğimde neye zarar verdi ki içimde böyle bir tepkiye yol açtı. Ya da acaba sizin egonuz kurban rolünde olmaktan mı besleniyor? Sırf bu yüzden mi amirinizin kötü davranışını farkında olmadan besliyorsunuz?

Durumu ne kadar doğru tahlil ederseniz, bu konuda isabetli bir strateji oluşturmanız o kadar kolay olacaktır. Siz poker suratınızı benimseyip uygulamaya başlayın bakalım, neler olacak.

Sevgiyle ilerleyin…

Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Danışman
gulay@gulaygurkan.com

Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Copy link
Powered by Social Snap
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close