Anlam Yaratmanın Büyüsü

Tüm dinlerde değişik şekillerde ifade edilmiş olsa bile şu kesindir; Tanrı “Ol”demiştir ve yeryüzünde herşey olmuştur. Ya da bilimdeki söylenişiyle Big Bang olmuştur ve evren olmuştur. Peki ya sonra?

Sonra “Tanrı insanı yaratmıştır.” İnsan “Ol” denilip de olmamıştır, yaratılmıştır. Ve yine tüm kutsal metinlerdeki ortak ifade ile “İnsana ruhundan üflemiştir”.

Bugün bilimadamları kesin bir dille maddenin en küçük biriminde bütünün bilgisinin mevcut olduğunu söylemektedir. Yine kutsal metinlerde söylendiğine göre Yeryüzüne O’ndan bir parça olarak gönderilen insanın da Tanrı’nın tüm özelliklerine sahip olarak gönderildiğini biliyoruz. Hiçbir kutsal kitapta “Sana ruhumda üflüyorum ama yaratıcılık hariç” diye bir bilgi mevcut değildir. Tanrı hiç bir şeyi istisna tutmaksızın kendisinden bir parça olarak göndermiştir insanı. Bu nedenle insan eşsizdir ve yaratıcılık onun içinde vardır.

Bu özelliğinden dolayı insan ANLAM yaratma yeteneğine sahiptir.Her insanın eşsiz oluşu gibi, her insan aynı şeye bakıp farklı bir anlam çıkartabilir.

Karlı bir havada ana caddeyi karşıdan karşıya geçerken düşen birini gördüğünüzü düşünün. Kaldırımdan geçen herkes farklı bir yorum yapar.  Biri düşen kişi için endişelenip yardıma koşarken başka biri kahkahalarla güler aynı olaya. Bir başkası hiç etkilenmeden yanından geçip gider, bir diğeri hızla yaklaşan arabayı görmüştür, korkar. Bir başkası düşen adamı dikkatsizlikle suçlarken bir diğeri caddedeki karları zamanında temizlemediği için belediyeye kızar. Örnekler daha da çoğaltılabilir. Olay aynı olaydır, insanlar çeşit çeşit. İster bakış açılarındaki farklılık deyin, ister hayata olumlu veya olumsuz bakış tarzı deyin, ister geçmişten getirilen bilgi ve birikimler deyin.

İşte tam da bu anlam yaratma yeteneğimizden dolayı seçme özgürlüğüne sahibiz. Yaşadığımız herhangi birşeye verdiğimiz anlamı biz seçeriz. Düşen adama verdiğimiz anlamı seçtiğimiz gibi. Yeni doğan güne verdiğimiz anlam gibi (Pazar sabahı ile Pazartesi sabahının farkı gibi). Yağan yağmura, siz tam iskeleye vardığınızda kalkan vapura, ağlayan bir çocuğa…

Bir öyküyle bitirmek istiyorum bu yazımı:

Jerry keyfi her zaman yerinde biriydi. Her zaman söyleyecek olumlu bir şey bulurdu. Birisi nasıl olduğunu sorsa: “bomba gibiyim” diye yanıt verirdi hep… “bomba gibiyim”.

Bir gün Jerry’ye ”her zaman, her koşulda bu kadar olumlu bir insan nasıl olabiliyorsun? Nasıl başarıyorsun bunu?”diye sorar arkadaşı. Jerry:

”Her sabah kalktığımda kendi kendime Jerry bugün iki seçimin var: HAVAN YA İYİ OLACAK, YA DA KÖTÜ DERİM. Havamın iyi olmasını seçerim.

Gün içinde kötü bir şey olduğunda gene iki seçimim var: Kurban olmak, ya da ders almak. Ben başıma gelen kötü şeylerden ders almayı seçerim.

Birisi bana bir şeyden şikayete geldiğinde, gene iki seçimim var: şikayetini kabul etmek ya ada ona hayatın olumlu yanlarını göstermek. Ben hayatın olumlu yanlarını göstermeyi seçerim.

Arkadaşı karşı çıkar. ”bu kadar kolay yani?” ”evet kolay,” der Jerry. ”Hayat seçimlerden ibarettir ve her durumda bir seçim vardır. Sen her durumda nasıl davranacağını,insanların senin tavrından nasıl etkileneceklerini seçersin. Senin havanın, senin tavrının iyi ya da kötü olmasını seçersin…”

“Yani sen;hayatını nasıl yaşayacağını seçersin!”

Yıllar sonra Jerry’nin başına talihsiz bir olay gelir. Soygun için gelen hırsızlar paniğe kapılıp Jerry’yi vururlar. Arkadaşı Jerry’i ziyarete gider ve ”olay sırasında neler hissettin jerry?” diye sorar. Jerry:

”Yerde yatarken iki seçimim var diye düşündüm. Ya yaşamayı seçecektim, ya ölümü… Ben yaşamayı seçtim. Doktor ve hemşirelere “Ben yaşamayı seçtim. Beni bir canlı gibi ameliyat edin otopsi yapar gibi değil!” diye bağırdım.”
Jerry, sadece doktorların ustalıklarının sayesinde değil, kendi olumlu tavrının da büyük katkısı ile yaşamayı başarmıştır.

Her gün, hayatımızı dolu dolu yaşamayı seçme şansımız,hakkımız olduğunu ve her şeyin kendi seçimimize bağlı olduğunu unutmayalım…

Bu yazıyı okudunuz. Şimdi iki seçeneğiniz var:
1. Unutup gitmek.
2. Uygulamaya geçmek ve hatta sevdiklerinizle paylaşmak.

Sevgiyle ilerleyin…

Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Danışman
gulay@gulaygurkan.com

Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

2 thoughts on “Anlam Yaratmanın Büyüsü

  1. çok kaliteli bir yazı gerçekten devamını bekliyoruz kesinlikle 🙂

    1. Teşekkür ederim Rahmi Bey. Bu yazıyı beğendiyseniz “Ben “Eşsizim” Diyebilmek” yazımı da okumanızı tavsiye edebilirim.
      Sevgiyle ilerleyin…
      Gülay Gürkan

Comments are closed.

Copy link
Powered by Social Snap
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close